”Lambertz underminerar rättsordningen”
Göran Lambertz felaktiga uppgifter i boken Quickologi visar justitierådets syn på bevisvärdering och underminerar rättsordningen – utöver att det kan påverka allmänhetens förtroende för rättsväsendet. Så låter det från både Advokatsamfundet och Sveriges domareförbund.
Efter att Sture Bergwall (tidigare Thomas Quick) har frikänts från åtta morddomar har Göran Lambertz, i dag justitieråd och tidigare justitiekansler, vidhållit att han är skyldig. I sin nya bok Quickologi redogör han för uppgifter som Aftonbladet och Ekot avslöjar vara fel.
Att Lambertz publicerar felaktiga uppgifter i sin bok är ingen stor nyhet, menar Advokatsamfundets generalsekreterare Anne Ramberg. Då med hänvisning till Sture Bergwalls advokat Thomas Olssons inlagor i de resningsmål där hans klient friades: