Recension

52 samtal med en terrierLöst kopplade samtal med filosofisk vittring

Mikael Van Reis
Publicerad
Annons

Möjligen kan mänskligheten, åtminstone vissa lokala delar av den, indelas i hund- och kattfolk. Måhända finns där då också hundförfattare och kattdiktare att särskilja – ungefär en John Berger, Enquist eller Ekman kontra en T S Eliot, Doris Lessing eller Aspenström. Om där också ryms en genreuppdelning i hundprosa och kattpoesi erbjuder emellertid
Stefan Eklund nu en genreklyvnad i sina promenadsamtal med den kortbente fast intellektuellt självmedvetne terriern Svante. Det är kortprosa med omsorgsfullt slipade lyriska preciseringar, inte minst när det gäller hundars allra mest naturliga behov.

52 samtal med en terrier handlar om en älskad west highland white terrier som förvandlas till en sorts kulturellt alter ego mer än en muttrande fido. I den jagklyvningen är husse en maklig fast fotbollsintresserad medelålders man med kronisk faiblesse för Laphroaig, italienska antipasti och Springsteens ”Thunder Road”. Klart igenkännbar.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons