ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Mutskandalen som aldrig nystas upp

Den maltesiske hälsokommissionären John Dalli avgick, enligt EU-kommissionen – sparkades enligt honom själv – efter att EU:s anti-korruptionsrotel Olaf anklagat honom för att ha känt till att en affärsman i hans bekantskapskrets bett den svenska snustillverkaren Swedish Match om miljontals euro mot att få sälja snus i hela EU.

Teresa Küchler
Publicerad
Annons

Vad som egentligen hände får vi inte veta – EU-kommissionen vägrar att lämna ut Olafs rapport, trots påtryckningar från EU:s ombudsman, och trots att det maltesiska rättsväsendet lagt mer fallet mot Dalli i brist på bevis.

Vad man däremot vet är att det förslag till nytt tobaksdirektiv som ex-rökaren Dalli varnat för skulle bli mycket hårt för tobaksbolagen, vattnades ur rejält när det väl lades fram ett halvår efter att Dalli lämnat Bryssel i förödmjukelse.

Laddar…