ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Analys

Johan Myrsten:

Myrsten: Hur långvarig är börsljusningen i Japan?

Johan Myrsten

Två ljuspunkter har noterats i Japans ekonomi. Tokyobörsen har stigit till sin högsta nivå på 15 år, och landets utrikeshandel visade förra månaden sitt första överskott på nästan tre år. Frågan är hur långvarig ljusningen blir.

Johan Myrsten
Publicerad

Börsuppgången i Japan har med några få avbrott pågått i två och ett halvt år. Under den tiden har Nikkeis index över 225 utvalda aktier på Tokyobörsen mer än fördubblats. I onsdags passerades en symbolisk gräns när indexet steg över 20 000, en uppgång som fortsatte på torsdagen.

Det kan jämföras med att Nikkeis index efter raset i samband med den globala finanskrisen harvade mellan omkring 8 000 och 10 000 fram till hösten 2012. Då vände börsen upp kraftigt sedan alla opinionsmätningar visat att det liberaldemokratiska partiet under ledning av Shinzo Abe skulle vinna valet i december och återta regeringsmakten efter tre år i opposition.

Laddar…