Analys
Nu handlar det inte längre om ekonomi. Sårade känslor, ilska, vanmakt och inte minst politiskt schackrande och taktiska positioneringar inför kommande nyval styr utvecklingen i Grekland. Svarte Petter heter spelet när parlamentet på söndagen röstar om nya åtstramningar.
Tv-bilderna från Aten visar ett land i flammande uppror. Men än så länge rör det sig mestadels om fackförbundens välregisserade protester. Våldet kommer däremot från Greklands unga anarkister som med stenar och molotovcocktails rycker ut från stadsdelen Exarchia som de har i fast grepp.
Politikerna ägnar sig under tiden åt ett Svarte Petter-spel. När Grekland går till val, troligen i början av april, vill ingen sitta med förlorarkortet – att bli utpekad som ansvarig för nya umbäranden och recession utan ände.