ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Solig inledning på påskvecka

Många har lov nästa vecka och lagom till måndag växer ett högtryck in över Sverige, som ger sol och upp till tio grader varmt. Men till påskhelgen blir vädret sämre igen, och i fjällen är det inte lika solsäkert som övriga landet.

Karin Thurfjell
Publicerad
Annons

Helgen börjar med en solig lördag i nästan hela landet, men mot eftermiddagen blir det allt mer mulet. Söndagen blir sannolikt blåsig i Götaland och Svealand och det kan komma någon regnskur. Norrland blir mindre blåsigt, men också där väntas regnskurar.

För många vårsolsfantaster kommer dock lättnaden på måndag. Då har ett högtryck som växt till sig över Atlanten svept in över Sverige. Det innebär sol och runt tio grader varmt i södra Sverigehalvan. Norra Norrland får lite mer moln och upp till fem grader varmt.

Laddar…