Konstfack ställde ut sabotage-bilder
Ett slutprojekt från Konstfack visas just nu på konstmässan Market i Stockholm. Filmen, som verket består av, har väckt stor ilska hos klotterpolisen. Den visar hur en tunnelbanevagn sprejas ner och får en ruta krossad - ett brott som kan ge fyra år i fängelse.
Filmen är två minuter lång. Under den tiden hinner en maskerad person i svarta kläder spreja sin signatur på väggarna i en tunnelbanevagn, samtidigt som övriga passagerare tittar på. När vagnen stannar vid en station kastar sig konstnären, eller klottraren, ut genom ett krossat fönster och landar i en hög med glassplitter. I slutet av filmen täcks en hel vägg i en vagn med svart sprejfärg.
– Grov skadegörelse visas upp som någon form av konst, vad ger det här för budskap till andra ungdomar, att det är konst att slå sönder en tunnelbanevagn?