ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Borgmästare går samman – ”som en terminator”

Över 2 000 av världens städer går samman för att agera mot klimatförändringarna. Initiativet, som presenterades på tisdagen på klimatkonferensen i Paris, sätter press på världens politiska ledare att enas om ett kraftfullt klimatavtal. Det menar bland andra Kaliforniens förra guvernör Arnold Schwarzenegger.

Peter Alestig
Publicerad
Annons

I flera av världens största städer syns effekterna av utsläpp och klimatförändringar tydligt. I Peking gäller just nu den högsta hotnivån för luftföroreningar. Invånarna uppmanas att minimera utomhusaktiviteter och använda skyddsmask om de måste vistas utomhus. I Bangladesh har havsnivåerna har stigit med 6-20 mm per år, enligt en nyligen publicerad studie – något som bland annat drabbar huvudstaden Dahka i floden Brahmaputras delta.

Och I Kalifornien tvingas vart sjunde barn använda inhalator för att andas ordentligt – enligt Arnold Schwarzenegger en direkt konsekvens av klimatförändringarna och de höga utsläppen.

Laddar…