Recension
Vansinnigt storverk som sparkar nedåt
Grand theft auto 5 är mästerligt välproducerat och formligen sprängfullt av underhållning. Men också en orgie i plumpa sexskämt och problematiska stereotyper.
Ni vet den där släktingen man verkligen tycker om, men som alltid blir lite för full på kräftskivan? Som drar pinsamma skämt och med ett lurigt leende beställer negerbollar på caféet, för det får man ju inte säga i det här landet. Den släktingen är ”Grand theft auto 5”.
Detaljrikedomen i utvecklarna Rockstars senaste gangsterepos är nästan ofattbart stor. Spelet utspelas i Los Santos, en pastisch på södra Kalifornien, där man som spelare får fri lejd att leva ut sina skurkfantasier. Det är en djupt imponerande spelvärld: här finns glittrande skyskrapor, soldränkta stränder och vidsträckta ökenlandskap. Till synes runt varje hörn väntar ett spännande uppdrag eller en lustig filmsekvens. Det finns så mycket att göra i ”GTA 5” att man tappar andan.