ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Nära 2 miljarder i bonuskassan

Trots att SEB kommer att redovisa ett katastrofalt vinstfall för 2009 kan banken betala ut 1,8 miljarder kronor i bonus. Det är mer än den förväntade vinsten för helåret 2009. Samtidigt blir aktieägarna lottlösa. SEB stoppar vårens utdelning, erfar SvD Näringsliv.

Jan Almgren, Andreas Cervenka
Publicerad

Wallenbergkontrollerade SEB går mot sitt sämsta resultat på över tio år. En vinst på över 10 miljarder kronor 2008 förväntas sjunka ihop till 1,5 miljarder kronor för helåret 2009. Det är den genomsnittliga vinstprognosen när en rad bankanalytiker har räknat ihop SEB:s siffror.

Trots den blygsamma vinsten har banken redan efter årets tre första kvartal satt av 1,5 miljarder kronor till bonus, som ska betalas ut till mäklare, analytiker och direktörer inom banken. Det är sannolikt att ytterligare cirka 300 miljoner sätts av för fjärde kvartalet, som presenteras den 10 februari.

Laddar…