Lag mot usla värdar skrotades
Regeringen har skrotat den lag som skulle stoppa oseriösa fastighetsägare från att köpa hyreshus. Beslutet kritiseras för att gynna skandalvärdar – men justitieminister Beatrice Ask anser att det var rätt eftersom det var enkelt att gå runt lagen.
I början av 1970-talet blev affärsmannen Adam Backström den tidens kanske mest kände fastighetsspekulant när han köpte ett stort antal innerstadshus. Hans bostadsaffärer var bakgrunden till att riksdagen 1975 klubbade igenom en ny lag om köp av hyresfastigheter, som kom att kallas lex Backström.
Förvärvslagen har bland annat gjort det möjligt att stoppa ägare som missköter sig från att köpa hyreshus – men på initiativ av regeringen avskaffades lagen förra året. Skälet var att den inte ansågs fungera effektivt.