ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Krönika

Tomas Augustsson:

It-branschen drivs ut på jakt efter något stort och nytt

Tomas Augustsson

Jämfört med hur det såg ut under 2013 verkar den globala it-branschen gå mot en viss ljusning i år. För enligt undersökningsföretaget Gartner beräknas de samlade it-investeringarna i världen öka med 3 procent efter att ha legat i stort sett stilla det föregående året.

Tomas Augustsson
Publicerad

Det är förstås en lättnad för många. De senaste åren har varit svåra efter att finans- och eurokris länge tvingat både företag och konsumenter att hålla hårdare i plånboken och de kommande två veckornas flod av rapporter från stora it-bolag som Microsoft, Apple, Ericsson, Nokia, Google och IBM ger en del signaler om hur det går just nu.

Men skillnaderna är stora i olika delar av branschen och det finns också betydligt fler förklaringar till att vissa bolag pressas hårt än att den allmänna ekonomin utvecklas dåligt på många håll.

Laddar…