SvD rapporterade direkt
Anders Behring Breivik kommer att hållas häktad i åtta veckor, varav fyra i total isolering. Det framkom efter häktningsförhandlingarna i Oslo tingsrätt tidigare i dag, rätten anser att den misstänkte har handlat med ”terroravsikt”. I Oslo och på andra platser i landet samlas många tudentals människor för minnesmanifestationer. SvD direktrapporterade under dagen.
Detta har kommit fram under måndagen:
- Behring Breivik hålls häktad i åtta veckor under tiden att utredningen pågår. De första fyra veckorna ska han hållas helt isolerad. Det beslutades i dagens häktningsförhandlingar som hölls innanför stängda dörrar.
- Han är på skälig grund misstänkt för försök att destabilisera och förstöra grundläggande samhällsfunktioner och om att sprida skräck bland befolkningen. Behring Breivik har sagt att han ville ”rädda Norge och västvärlden från kulturmarxismen och muslimskt övertagande”.
- Polisen gjorde under kvällens presskonferens en nedräkning av antalet döda på Utöya som nu ska vara 68 personer. Antalet döda i regeringskvarteren höjdes till 8 personer.
- I polisförhör ska Behring Brevik ha gett information som enligt domen kräver ytterligare efterforskningar, bland annat har han nämnt ”ytterligare två celler i vår organisation”.
- Säpos norska motsvarighet PST ska redan i mars i år ha känt till att Behring Breivik köpt kemikalier av en näthandel i Polen.
- I Polen ska en man som säljer kemikalier över nätet ha förhörts i går med misstankar kopplade till dådet i Norge, enligt polsk media.
- Klockan 12 i dag hölls en tyst minut i Norge och de övriga nordiska länderna. Norges statsminister Jens Stoltenberg inledde den tysta minuten vid universitetshuset på Karl Johan.
- På Rådhusplatsen i Oslo väntas 100 000 personer samlas för en manifestation. Även på andra platser runt om i landet samlas människor för blomstertåg och fackeltåg.
- Vid Utöya fortsätter sökandet efter de saknade. Ett stort antal personer vårdas fortfarande på sjukhus, identifieringen av de döda pågår även ännu.