En ovetande resenär ska ha av misstag fått med sig cannabis i sin packning från Narita-flygplatsen i Tokyo.
Cannabis-miss vid japansk flygplats
Kalle Wiklund
Publicerad
Det var en tulltjänsteman vid Narita-flygplatsen utanför Tokyo som gömde paketet med 142 gram cannabis i en slumpvis utvald resväska. Tanken var att man skulle testa en av flygplatsens narkotikahundar. Men när hunden sedan inte lyckades sniffa upp narkotikan kunde tjänstemannen inte erinra sig vilken väska han lagt narkotikan i.
– Jag vet att det är förbjudet att använda resenärernas väskor när det gäller sådana här tester, men jag gjorde det för att förhöja svårighetsgraden för hunden. Jag fick hybris helt enkelt, ska tulltjänstemannen ha sagt i ett uttalande. Det skriver BBC:s nätupplaga.
Japan har en strikt lagstiftning när det gäller narkotikabrott och innehav av små mängder av cannabis kan leda till fängelsestraff.
Laddar…
