Analys
Är ”den speciella relationen” mellan USA och Storbritannien död efter att britterna backar från en attack mot Syrien? Det befarar brittiska tidningar medan Frankrike gläds åt sin nya roll som USA:s allierade.
Den speciella säkerhetsrelationen mellan USA och Storbritannien är i gungning. I torsdags röstade parlamentet ned den brittiska regeringens förslag om en intervention mot Syrien. Premiärminister David Cameron lovade att respektera resultatet. I bakgrunden spökade beslutet om att delta i invasionen av Irak 2003, utifrån falska påståenden om irakiska massförstörelsevapen.
USA togs på sängen av att förlora stödet från Storbritanien, men efter omröstningen sade Vita huset att USA ändå kommer att fortsätta att konsultera den brittiska regeringen: ”en av våra närmaste allierade och vänner”.