Öppet gräl mellan M och S om försvarspolitiken

Statsminister Stefan Löfven tycker sig se ”en viss grälsjuka” från Moderaternas sida i säkerhetspolitiken och menar att det ”är olyckligt”. Anna Kinberg Batra är ”förvånad” över Löfvens uttalanden om fördelen med ”geografiskt fria ytor” mellan Natoländerna och Ryssland.

Jonas Gummesson
Publicerad
Annons

Drygt två veckor efter den breda, blocköverskridande försvarsuppgörelsen är tongångarna nu helt annorlunda mellan partierna. M och S öppet grälar öppet om vad Löfven egentligen menar med sina uttalanden i en intervju i Sydsvenskan, där han säger att ”det är bra att Sverige och Finland är alliansfria. Då har du två geografiska ytor fria”.

– Jag är förvånad över uttalandena och jag förstår att de sprider osäkerhet, inte minst i till exempel Norge, Estland, Lettland, Litauen och Polen i vårt närområde som själva har landgräns till Ryssland, säger moderatledaren Anna Kinberg Batra.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons