9-åringar väljs i elitsatsning

Boo FF siktar högt. Klubben gallrar hårt bland barnen. De bästa 9-åringarna plockas ut till en toppsatsning med anställda tränare. –Vi vill inte ha våra barn i en broilerfabrik, säger Joakim Emsjö som överväger att hitta ett alternativ för sina egna barn.

Publicerad
Boo FF:s nya elitsatsning är kontroversiell på flera sätt. Den är tidig och den är kostsam – en plats i klubbens toppgrupp kostar runt 9 000 kronor om året. Här gör F13-laget sig redo för träning i Tollare folkhögskolas gymnastiksal.

Boo FF:s nya elitsatsning är kontroversiell på flera sätt. Den är tidig och den är kostsam – en plats i klubbens toppgrupp kostar runt 9 000 kronor om året. Här gör F13-laget sig redo för träning i Tollare folkhögskolas gymnastiksal.

Foto: ANDERS WIKLUND / SCANPIX
Annons

Boo FF:s nya satsning är kontroversiell. Klubben betalar drygt tre miljoner kronor per år till Svenska fotbollsakademin AB och från den 1 januari 2008 omfattar elitsatsningen även 10-åringar som väljs ut då de är 9 år.

– Det handlar om en kontrollerad och vetenskaplig verksamhet där individen står i fokus. Fotboll är huvudämne men barnen får också mental träning, medieträning och undervisning om kost och hälsa, säger klubbdirektören Tom Sandholm.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons