ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Vittnar om fasansfull tortyr i Syrien

Tånaglar rycks ut med tång, elkablar används som piskor och hundratalet fångar trycks in i små celler. Så lyder hårresande vittnesmål om tortyr i Syriens fängelser som publicerades på måndagen. ”Krigsförbrytelser”, rasar FN:s människorättskommissarie Navi Pillay.

Gunilla von Hall
Publicerad
Annons

FN-utredningen om tortyr i Syriens fängelser är magstark läsning. Den bygger på detaljerade vittnesmål från 38 överlevande fångar som hörts av FN:s människorättsexperter, och visar på rutinmässig tortyr i regeringens fängelser. Tortyr av beväpnade oppositionsgrupper har också dokumenterats.

– Män, kvinnor och barn plockas rutinmässigt upp från gator, hem och arbetsplatser eller grips vid regeringens vägspärrar. När de anländer till fängelserna misshandlas och förödmjukas de i timmar av vakter i vad som kallas ”mottagningspartyt”, skriver FN.

Laddar…