Bra resultat för dyr cancerbehandling

CAR-T-terapi mot leukemi har visat sig kunna ge långtidseffekt. Arkivbild.
CAR-T-terapi mot leukemi har visat sig kunna ge långtidseffekt. Arkivbild. Foto: Isabell Höjman/TT

Behandling med så kallad CAR-T-terapi kan verkligen bota patienter med leukemi, visar ny studie. De första patienterna som behandlades 2010 är fortfarande fria från återfall, skriver Läkemedelsvärlden.

TT
Publicerad
Annons

CAR-T-terapi är ofta en sista utväg när standardbehandlingar mot cancer inte hjälper. Den är väldigt dyr, kostar cirka 4 miljoner kronor per dos, och de som behandlas blir ofta mycket dåliga, vilket kräver intensivvårdsbehandling.

Det är dessutom inte alla patienter som svarar på behandlingen och hos dem som svarar varierar varaktigheten hos behandlingen. Men en ny långtidsstudie av amerikanska forskare vid University of Pennsylvania som publicerats i Nature, visar att metoden har potential att ge verkligt varaktig effekt.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons