Röda Korset: "Läget i Ukraina konstant dåligt"
De senaste månaderna har rysk militär förstärkt sin närvaro vid gränsen mot Ukraina. Det har även internationella Röda Korset gjort för att stötta den hårt prövade civilbefolkningen.
– Läget är konstant dåligt i Ukraina, men vi har fortfarande tillträde till befolkningen på både sidor av kontaktlinjen, säger Daniel Bunnskog, ansvarig för Internationella rödakorskommitténs (ICRC) arbete i Ukraina.
Det är en konflikt som varat i åtta år och som ingen ser ett slut på inom en nära framtid. Hundratusentals människor i östra Ukraina lever under svåra förhållanden, och när världens blickar är fokuserade på ryska truppförflyttningar riskerar den humanitära katastrofen att hamna i skymundan, fruktar Röda Korset.
– Situationen har inte blivit värre, men den har heller inte blivit bättre, behoven består, säger Daniel Bunnskog.