ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Dyr försäkring för små djur

Även husdjur som knappt kostar någonting att köpa kan leda till kostsamma veterinärbesök om de blir sjuka. Tillgången på mer avancerad vård bidrar också till att allt fler försäkrar smådjur som hamstrar och undulater.

Karin Arnell
Publicerad

De senaste tre åren har husdjursägarnas sammanlagda premier ökat med närmare en tredjedel till drygt 3 miljarder kronor. En förklaring är att svenskar överlag är väldigt måna om sina djur och att vi också har ett av världens starkaste djurskydd.

– Djurens roll som familjemedlem gör att man värnar mer om sina husdjur. Djurägare är helt enkelt mer måna om att djuren har det bra och mår bra, säger Pernilla Melander, kommunikationsansvarig vid marknadsledande Agria som ingår i Länsförsäkringar.

Laddar…