Årets julklapp ska vara grön
I år ska det vara gröna julklappar, om klimatvännerna får som de vill. En idé kan vara att ge bort en upplevelse i stället för en hård vara. Trenden med gröna julklappar väntas dock inte göra något stort utslag i statistiken, säger en branschexpert som SvD.se har talat med.
I år väntas svenskarna lägga 62 miljarder kronor under julhandeln, visar Handelns utredningsinstitituts rapport. En genomsnittlig svensk väntas med andra ord spendera drygt 6 800 kronor. Det är mer än någonsin. I en tid av givmildhet ger organisationen Sveriges konsumenter ut tio gröna julklappstips som gynnar en hållbar utveckling.
Och intresset för gröna julklappar är stort. De två viktigaste tipsen är enligt generalsekreterare Jan Bertoft: ge bort upplevelser och tjänster, och handla varor där man har tagit hänsyn till människa och miljö under produktionen. När det gäller det sistnämnda tipset är det att leta efter varor med märken som Svanen, Bra miljöval och Rättvisemärkt eller handla i en världsbutik.