Prinsen uppmanas delta i Epsteinutredning

Gloria Allred företräder flera kvinnor som anklagar Jeffrey Epstein för övergrepp. Nu vill hon att prins Andrew, som i flera år var vän med miljardären, ska delta i den utredning som pågår mot Epstein. Arkivbild.
Gloria Allred företräder flera kvinnor som anklagar Jeffrey Epstein för övergrepp. Nu vill hon att prins Andrew, som i flera år var vän med miljardären, ska delta i den utredning som pågår mot Epstein. Arkivbild. Foto: Bebeto Matthews/AP/TT
TT
Publicerad
Annons

En advokat, som företräder flera kvinnor som anklagar Jeffrey Epstein för sexuella övergrepp, uppmanar prins Andrew att kontakta amerikanska utredare.

Juristen Gloria Allred säger till BBC att det inte är tydligt vad den brittiske prinsen avsåg när han i en intervju tidigare erbjöd sig att "vid behov" delta i utredningen av Epstein.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons