ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

”Regeringen bör förbjuda mikroplasten”

Såhär kan mikroplast från kroppsvårdsprodukter se ut, på ett mänskligt finger.
Såhär kan mikroplast från kroppsvårdsprodukter se ut, på ett mänskligt finger. Foto: Henrik Hamrén/Baltic Eye, Östersjöcentrum

Kemikalieinspektionen har nyligen kommit med rådet till regeringen att införa ett svenskt förbud mot kroppsvårdsprodukter som innehåller mikroplast. Vi uppmanar härmed regeringen att ge sitt stöd och följa detta råd, skriver tretton ledande experter från fyra universitet.

Uppdaterad
Publicerad

Mikroplast förekommer i dag i alla jordens marina miljöer. De små plastpartiklarna – mindre än 5 millimeter i diameter – utgör den största andelen av allt plastskräp i världshaven. De finns i hav och sjöar, i vikar och på stränder, i bottensediment och i djuphaven. Numera påträffas mikroplast till och med i Arktis isar.

Laddar…