ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

1. Räkna ut andelen i föreningens låneskuld

Det heter att man köper en lägenhet. Men i bostadsrättsföreningar är det inte riktigt så – Man köper ju en andel i den ekonomiska föreningen, som ger rätt till bostad – bostadsrätt.

För att få örnkoll på föreningens hela ekonomi tog SvD Näringsliv hjälp av revisionsbyrån Borevision.

Johan Hellekant
Publicerad
Annons

Tipset är att först kolla hur skuldsatt föreningen är per kvadratmeter bostadsyta. Om bostadsrätten säljs för 50 000 kronor per kvadratmeter men andelen i föreningens låneskulder uppgår till 15 000 kronor per kvadratmeter, så betalar du egentligen 65 000 kronor per kvadratmeter. Summan av föreningslån och bostadsrättens pris, allt räknat per kvadratmeter, är ett bra nyckeltal när du vill jämföra med andra intressanta bostadsrätter.

Ibland hittar man ”lån per kvadratmeter” som en särskild upplysning i årsredovisningen. Ta annars ”din” lägenhets procentuella andelstal i föreningen, eller dess andel av total boendeyta, och multiplicera med föreningens hela skuld, så får du ”din” del av föreningsskulden som du kan slå ut på lägenhetens kvadratmeteryta. 

Laddar…