Dödsskjutningen i Varberg kritiseras
Polisen borde ha kunnat undvika dödsskjutningen av en 24-årig knivman i Varberg i söndags, menar Robert Hårdh, chef på Civil Rights Defenders. Han är kritisk till att polisen fortsätter skjuta efter att mannen träffats i benet.
Strax innan larmet om att en man i 40-årsåldern knivskurits i Varberg kom, hade en vän till den 24-åring som tros ligga bakom söndagens knivdåd kontaktat polisen för att han var orolig för 24-åringens beteende.
Den misstänkte 24-åringen hann attackera ytterligare en man, född 1995, och en 84-årig kvinna innan polisen sköt honom. Enligt Aftonbladet fortsatte polisen skjuta även efter att 24-åringen träffats i benet. Kvinnan dog av skadorna när 24-åringen attackerade, de båda männen överlevde och hördes igår av polisen.