”Kan alltid skylla på bilisterna”
Det är svårt att bygga bort riskerna för masskrockar som den utanför Helsingborg på tisdagen. Det säger Claes Tingvall, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket. Enligt honom faller ansvaret till stor del på bilisterna att hålla avstånd. Men på Sveriges Åkeriföretag anser man att Trafikverket också bör rannsaka sig själva.
– Man kan alltid skylla på bilisterna, men i grund och botten har ju väghållarna ett stort ansvar också, säger Johan Lindström, vd på branschorganisationen Sveriges Åkeriföretag.
I en olycka som den på Tranarpsbron i tisdags fortplantas krocken bakåt som en våg. Det börjar med ett fordon som av nån anledning står still och blir sedan som en omvänt dominospel. För den enskilda bilisten är det farligaste momentet precis efter att man själv har fått stopp på sin bil och andra kommer i full fart bakifrån.