Bolånetagare har goda marginaler

Svenskarnas skuldsättning har aldrig varit högre än nu. Skulle bopriserna börja falla, finns en risk att hela Sveriges ekonomi far illa. Peter Norman är bekymrad över skuldnivån. Men i sin nya bolånerapport slår FI också fast att många bolånetagare har goda marginaler.

Carolina Neurath
Publicerad
Annons

Så mycket som 9 procent av hushållen som i fjol tog upp nya bolån gjorde det på nivåer över det rekommenderade bolånetaket på 85 procent av bostadens värde. Det är alltså fortfarande lätt att runda bolånetaket med blanco-lån. Men Finansinspektionen, FI, försvarar att saknas något absolut krav på bankerna.

– Dessa hushåll stod för bara 1 procent och lånevolymen, och amorterade nästan allihop. Det är positivt att man genom amorteringarna bygger upp en buffert, sa Henrik Braconier, chefsekonom vid FI där man också sett att det för denna mest högbelånade grupp, med många unga och förstagångsköpare, i genomsnitt tar sex år att komma ner till 85 procent i belåningsgrad.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons