Löpexperternas bästa knep: Backträning

”Det klassiska nybörjarmisstaget är att springa för allt man orkar i den första backen”, säger Petra Kindlund, som tränat löpning på elitnivå i 15 år.
”Det klassiska nybörjarmisstaget är att springa för allt man orkar i den första backen”, säger Petra Kindlund, som tränat löpning på elitnivå i 15 år. Foto: David Skyrius

Vill du variera din gamla vanliga löprunda och bli starkare och snabbare på köpet? Det finns ett knep – och det stavas backar.

Karolina Bergström
Publicerad
Annons

Det kan kännas tungt i början, men lönar sig i längden.

– Backträning är en rolig träningsform, och framför allt väldigt tidseffektiv. Kör du tio 30-sekundersbackar får du en väldigt bra träning på kort tid, säger Petra Kindlund, som tävlat och tränat löpning på elitnivå i 15 år, och driver löpföretaget Runacademy.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons