Det är skillnad på motion och träning

Vi blir allt mer försoffade och gränserna mellan vad som är träning och vad som är motion suddas ut. SvD:s nya träningsskribent Jacob Gudiol reder ut begreppen.

Jacob Gudiol
Publicerad
Annons

Vi är ett försoffat samhälle. Framför allt de minst aktiva människorna i samhället blir mer och mer inaktiva. Studier på 16 åriga ungdomar i Sverige har visat att deras kondition har försämrats med 20-25 procent sen mitten på 80-talet [1].

Samtidigt så påstår många att det pågår någon form av träningsboom i Sverige. Fitness och en aktiv livsstil är populärare än på länge och går du ut för en promenad en dag när det inte är dåligt väder kommer du säkert att stöta på många personer i träningskläder. Men det är också allt, du ser dem i träningskläder men de tränar inte.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons