Recension
Vart tog konspirationerna vägen?
Erik Åsards bok lovar en belysning av konspirationsteorier och hur de fungerar – men fastnar i sex inte särskilt relevanta exempel.
Flashbacks underforum om "Konspirationer" rymmer livliga trådar om både vaccin, invandring, klimatforskning, penningpolitik och ockultism. Allting tycks på något vis hänga samman i en enda diabolisk superkonspiration. I detta paranoida flätverk söks även alternativa förklaringar till Palmemordet, Estoniakatastrofen och 11 september. Men det betyder inte att dessa historiska trauman spelar en huvudroll i berättelsen.
Konspirationstänkandet har ändrat karaktär. Under större delen av 1900-talet kretsade det i högre grad kring enskilda händelser, tydligt avgränsbara i tid och rum. En orsak, en verkan. Någon mördade Olof Palme – varför?