Försäkringar slutar gälla i ukrainskt luftrum

SAS planerar i nuläget att flyga som vanligt mellan Oslo och Kiev i veckan. Arkivbild.
SAS planerar i nuläget att flyga som vanligt mellan Oslo och Kiev i veckan. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

Ett förvärrat läge och ett eventuellt krig i Ukraina kan få stora konsekvenser för den kommersiella flygtrafiken. Bland annat kan biljettpriserna påverkas, enligt flygsäkerhetsexperten Hans Kjäll.

– Ukraina är ju stort och omvägarna blir ansenliga, säger han till TT.

Joakim Magnå/TT
Publicerad
Annons

Flygbolaget SAS flyger just nu som vanligt till Ukraina trots det spända säkerhetsläget. Tisdagens flight från Oslo till den ukrainska huvudstaden Kiev är planerad att gå.

– Vi avvaktar och följer situationen noga. Om det är så att det faktiskt går att flyga vill vi ge dem som vill komma därifrån en möjlighet att göra det. Därför vill vi inte ställa in för tidigt. Men om det finns några som helst tveksamheter är det klart att vi kommer att fatta andra beslut, säger kommunikationsdirektör Karin Nyman till TT.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons