LO-basen möttes av jubel

”Ibland blir det fel, då ska det kritiseras, då ska felen rättas” sade LO-ordförande Wanja Lundby-Wedin i sitt förstamaj-tal på Nybergs torg i Sundbyberg. Årets tal har beskrivits som oerhört viktigt för att bygga upp LO-medlemmarnas förtroende igen efter AMF-affären.

Marie Bergström, TT
Publicerad
Annons

När Wanja Lundby-Wedin gick upp på scenen i Sundbyberg möttes hon av stort jubel och varma applåder. På det trånga och välbesökta Nybergs torg fanns plakat med regeringskritiska budskap som ”Alliansen skapar fattigdom”, men även handgjorda plakat med texter som ”Wanja är en sossehycklare + kapitalist”.

– Många har kritiserat mig, mycket och med rätta. Förväntningarna på LO och LO:s ordförande ska vara höga. Jag har lärt mycket även om det har varit minst sagt motigt. Men det som har varit svårast är när mina avsikter, mina värderingar har ifrågasatts.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons