ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Bildt KU-anmäld av S

Utrikesminister Carl Bildt (M) anmäls till riksdagens konstitutionsutskott (KU) av Morgan Johansson (S), ordförande i justitieutskottet, för att ha brutit mot offentlighetsprincipen som stadgar att handlingar ska lämnas ut skyndsamt. Han syftar nu på handlingar om Centerpartiets partianknutna bistånd till Irak.

TT
Publicerad

– Det här är helt oacceptabelt att det ska ta över tre månader för regeringen att behandla en begäran att få ut allmänna handlingar. Dessvärre är det så att vi ser en systematik i detta hur regeringen missköter offentlighetsprincipen, säger Johansson till Ekot.

Hans KU-anmälan mot Bildt och regeringen kommer att behandlas i vår. KU har vid flera tillfällen kritiserat utrikesdepartementet för att inte följa offentlighetsprincipen.

Laddar…