”Som utlänning får du en annan ingångslön”
Trots utbildning och erfarenhet fick Cody Dooley en lön som låg under svenska kollegors på Engelska skolan. Han och kollegor på IES menar att skolkoncernen satt i system att hålla nere utländska lärares löner. En utländsk lärare med över tio års erfarenhet, var mentor åt en svensk nybörjare som fick 5 000 mer i lön.
Cody Dooley har lärarexamen från USA och har arbetat som lärare i matematik och naturorienterande ämnen i USA och Sydkorea. För sju år sedan flyttade han till Sverige, för att arbeta som lärare på Internationella Engelska skolan i Skärholmen i Stockholm.
– Jag är en kvalificerad lärare och har arbetat som lärare sen jag tog examen. Jag fick runt 25 000 kronor i månaden. Jag förstod senare genom facket att jag skulle haft en mycket mer.