Ny ”självstjälpsbok” lär dig personlig o-utveckling
Det är ingen idé att du satsar på personlig utveckling– du kommer ändå bara att misslyckas och må sämre av det. I den nya galghumoristiska boken ”Gå vidare är silver – älta är guld” lär vi oss istället att skjuta upp, älta och o-utvecklas.
Organisera om i köksskåpen. Titta igenom dina flöden på sociala medier sjuttioelva gånger. Topsa öronen. Slumpa sidor på en sökmotor för att förvärva ny kunskap. Detta är aktiviteter som är perfekta att göra i stället för det där du faktiskt borde göra.
Prokrastineringstipsen ovan kommer från ”självstjälpsboken” ”Gå vidare är silver – älta är guld”. Dess författare – Amanda Kallin och Tina Mannegren – är gamla vänner, från Göteborg och jobbar till vardags som grafisk formgivare och som civilingenjör. Tillsammans driver de en blogg och ett Instagram-konto under namnet Personlig Outveckling.