ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Störde i riksdagen – blir fråga för HD

Nu ska Högsta domstolen pröva frågan om att störa en förrättning, som i det aktuella fallet en debatt i riksdagen. Arkivbild.
Nu ska Högsta domstolen pröva frågan om att störa en förrättning, som i det aktuella fallet en debatt i riksdagen. Arkivbild. Foto: Tim Aro/TT
TT
Publicerad
Annons

Mitt under en interpellationsdebatt i riksdagen, precis efter att utrikesminister Ann Linde (S) avslutat sitt inlägg, ställde sig sju personer på åhörarläktaren upp och uttryckte sitt missnöje. För detta dömdes de för störande av förrättning i såväl tingsrätt som hovrätt. Nu ska Högsta domstolen ta upp fallet, sedan den beslutat att ge ärendet prövningstillstånd.

Frågan i målet är vad som utgör en straffbar störning, men också om ”yttrandefrihetsrättsliga aspekter kan ha betydelse vid prövningen av ett åtal för störande av förrättning”, skriver HD.

Laddar…