Angelägen Göteborgsbiennal om att kunna leva tillsammans
Hur ska vi leva tillsammans i en postsekulär tid? Curatorn Nav Haqs Göteborgsbiennal tar upp stora samtidsfrågor om hur icke-troende och religiösa ska samexistera på lika villkor. Det är intressant, men lite för teoretiskt, skriver Anna Nittve.
Temat för nionde upplagan av den stora internationella konstbiennalen i Göteborg är sekularitet. Detta för mig nya begrepp - som inte ska förväxlas med ateism - handlar om hur människor med olika levnadssätt, med olika religioner, alternativt icke-troende, ska kunna leva tillsammans på lika villkor.
Verk av ett femtiotal konstnärer visas på Göteborgs Konsthall, Röda Sten Konsthall och på ett tiotal andra platser i staden. Den brittiske curatorn Nav Haq, baserad i Antwerpen, har satt samman en oväntad mix där, förutom från Norden, konstnärer från i princip alla världsdelar ingår. Här finns internationellt väletablerade konstnärer och andra som inte tidigare har visats vare sig i Sverige eller i prestigefyllda internationella sammanhang. Det de har gemensamt är att de arbetar med frågor som rör yttrandefrihet, integration, religiös och sexuell frihet.