Miljardärens erbjudande ratas av Försvaret
Trots den kinesiske mångmiljardärens köp – Försvarsmakten ger inte upp kampen om ubåtshamnen vid Fårösund på Gotland. Men Försvaret ratar erbjudandet från Ming Wai Lau att hyra anläggningen.
– Ett ägande är inriktningen även fortsättningsvis, säger Göran Wahlström, chef för projektavdelningen på Fortifikationsverket.
Turerna har varit många kring försäljningen av marinvarvet vid Fårösund. Området, som såldes som en konsekvens av försvarsbeslutet år 2000, har sedan 2004 ägts av entreprenören Joachim Kuylenstierna som köpte hela gamla KA3, inklusive Marinhamnen från statliga bolaget Vasallen.
När Kuylenstierna beslutade sig för att sälja stod det tidigt klart att Försvarsmakten ville köpa tillbaka den strategiska hamnen, med plats för ubåt.