RecensionBiovåren 2017
Sameblod – briljant skildring av hur förtryck fungerar
Genom att skildra en samisk flicka som på 30-talet tar avstånd från det samiska blir Amanda Kernells film om ett koloniserat urfolk desto starkare.
Elle Marja ordnar den grå locken så att den ligger över örat. Under sammanbiten tystnad betraktar hon rutinmässigt sin spegelbild. Det är så mycket styrka och integritet i den tysta monologen framför oss. Ensamheten far ylande runt där bakom stenansiktet och stångar sig förgäves mot dess hårda yta.
”Sameblod” är i mångt och mycket just en enmansakt, uppburen av två kvinnors fantastiska rollprestationer. Maj-Doris Rimpi, slöjdare och konstnär som på 1970-talet startade det som i dag är Giron Sámi Teáhter, spelar den äldre versionen av Elle Marja, debutanten Lene Cecilia Sparrok den yngre.