Juvelrånet i Tyskland: ”Kan försvinna för evigt”
Den spektakulära och iskalla diamantkuppen har chockat Tyskland. Nu riskerar ovärderliga konstföremål bli nedsmälta och förstörda efter måndagens rån i Dresden. Experter anser att det är rånarnas enda chans sälja stöldgodset.
BONN Kuppen utfördes iskallt. I morgontimmarna satte rånarna eld på ett elskåp i närheten av Gröna Valvet som ingår i den statliga konstsamlingen Dresden. När gatubelysningen slocknade tog de sig in genom en källarfönster där de sågat upp gallren.
På videoskärmar kunde vaktpersonalen i realtid följa tjuvarna som målinriktat tog sig fram till glasmontrarna i den historiska skattkammaren. Med en yxa krossade de glaset och slet ut bröstsmycken, ordnar och halsband översållade med briljanter och rubiner.