Försvarstoppen om ryska problemen: ”Två fiender”
Ryska armén lider av disciplinära problem, enligt tidigare arméchefen Mertil Melin. Det kan förklara en del av den ryska militärens problem i kriget i Ukraina. ”Den som är dödsförskräckt för sina befäl blir ingen bra soldat”, säger Melin.
Vid olika möten med de ryska tidigare försvarsministrarna Dmitrij Jazov och Sergej Ivanov konfronterades den dåvarande svenske arméchefen Mertil Melin med disciplinära tillkortakommanden inom den ryska krigsmakten.
– Det var förvånande att de båda två förde det på tal spontant. Vilka problem som fanns, speciellt inom lägre befälsbefattningar. Hur hård attityden var och hur värnpliktiga bestraffades och regelbundet blev av med försändelser hemifrån av matpaket och kläder. Det fanns också värre saker som självskadebeteenden och självmord, säger Mertil Melin till SvD.