ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Fem personer dömda för bolånebluff

Nu har dom fastställts i rättegången kring en bolåneliga som tog ut sammanlagt 400 miljoner kronor i bolån. Arkivbild.
Nu har dom fastställts i rättegången kring en bolåneliga som tog ut sammanlagt 400 miljoner kronor i bolån. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

Fem personer döms till mellan 1,5 och fem års fängelse i ett mål gällande grova bolånebedrägerier, grovt bokföringsbrott och penningtvätt.

TT
Publicerad
Annons

De dömda har drivit en verksamhet där de mot betalning hjälpt privatpersoner att med oriktiga uppgifter och falska handlingar få bolån som de annars inte skulle ha beviljats.

– Det har funnits liknande fall tidigare men inte i den här omfattningen. Det man nu döms för är upp till 50 olika fall av bedrägerier och bolånen har legat på omkring två miljoner styck så totalt handlar det om över 100 miljoner kronor, säger kammaråklagare Nils Råby till TT.

Laddar…