Krisen kan ge flyktingström till Sverige

Kvinnor vid gränsen mellan Ukraina och Polen.
Kvinnor vid gränsen mellan Ukraina och Polen. Foto: Czarek Sokolowski/AP

Rysslands agerande i Ukraina med dess 44 miljoner invånare kan skapa stora flyktingströmmar. Svenska myndigheter följer situationen noga. ”En mer storskalig militär konflikt kommer att ha svåröverskådliga konsekvenser”, säger Pierre Karatzian på Migrationsverket.

Jani Sallinen
Publicerad
Annons

− Migrationsverket ser en allvarlig och osäker situation i Ukraina, en utveckling som myndigheten noga bevakar, skriver Pierre Karatzian, Migrationsverkets presstjänst, i ett mejl till SvD.

Ryssland har erkänt två av Ukrainas östra regioner, de så kallade utbrytarrepublikerna Donetsk och Luhansk, som självständiga. Erkännandet har gemensamt fördömts av EU-länderna, USA och Natoallierade med hänvisning till att det bryter mot Minskavtalet och att det sker i strid mot folkrätten och internationell rätt.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons