De pekas ut som segrare i Elfenbenskusten
Oro för våld överskuggade helgens parlamentsval i Elfenbenskusten och få väljare vågade sig iväg till valurnorna. President Alassane Ouattara ser ut att gå stärkt ur valet enligt det officiella resultatet – men båda sidor har utropat sig till segrare.
Parlamentsvalet genomfördes i skuggan av tidigare valvåld som har sargat det västafrikanska landet – och valdeltagandet blev mycket lågt. Endast 20 procent av väljarna gick till valurnorna, på grund av rädsla för våldsamheter, enligt en av oppositionsledarna, Niamkey Koffi, rapporterar nyhetsbyrån AFP.
Över hälften av de som röstade, 58 procent, lade sin röst på presidentens styrande parti RHDP, som därmed ser ut att knipa 147 av parlamentets 255 platser, enligt det första officiella resultatet, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.