RecensionBiohösten 2016
Effektiv skräckfilm om hederskultur
De fem systrarna vill bara ha lite roligt. Men släkten och dess hantlangare i den turkiska byn straffar dem. ”Mustang” svävar mellan oskuldsfull sinnlighet och ständig närvarande hot om våld, skriver Jan Söderqvist.
Inledningsvis är det inte helt lätt att skilja de fem systrarna åt, de glider ihop och isär och sedan ihop igen. Först med tiden får de individuella konturer: tripp, trapp, trull och så vidare, fem flickor utspridda i gränslandet mellan barndom och tonår. Långt hår, glittrande ögon. Glädje, nyfikenhet, förväntan. Syskonkärlek. De är som sammanflätade.
Det är vårterminens sista dag och eleverna i den turkiska landsortsskolan väller ut genom porten iförda sina skinande vita uniformer. De fem systrarna söker sig tillsammans med några kamrater ner till stranden: leker, skrattar. Det är som om Prousts unga flickor i blom tar gestalt. Ja, och så några pojkar också.