Svensk seger trots Öbergs mardrömsstart
En dålig start på tävlingen blev till slut en fantastisk start på säsongen.
Hanna Öberg och Sebastian Samuelsson slog till igen när de vann singelmixedstafetten som inledde världscupen i Östersund.
– Det är väldigt roligt med skidskytte en sådan här dag, säger Sebastian Samuelsson som stod för två supersträckor.
Skidskyttepubliken är van att se Hanna Öberg skjuta fullt och snabbt. Men under hennes första sträcka i singelmixedstafetten var den annars så säkra skidskyttestjärnan plötsligt ordentligt svajig i skyttet och bommade fyra skott i såväl liggande som stående. Dubbla straffrundor gjorde att Sverige, som var en av favoriterna på förhand, plötsligt var nere på en trettondeplats, över minuten före täten.
– Min förstasträcka var lite frustrerande minst sagt. Jag fick se sedan att alla skotten var kant ut, och det var lite synd. Och i ståserien hade vi ganska svåra förhållanden, säger Öberg.