ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Tegnell: Relativt stor fara för utbrott i områdena

Anders Tegnell tror att fler kan vaccineras i de utsatta områdena, trots den låga vaccintäckningen.
Anders Tegnell tror att fler kan vaccineras i de utsatta områdena, trots den låga vaccintäckningen. Foto: Lisa Arfwidson

Med hjälp av en ny databas från Folkhälsomyndigheten har SvD kartlagt vaccinets ”vita fläckar” i Sverige. Statsepidemiolog Anders Tegnell säger att statistiken blir viktig när massvaccinationen nu snart är över.

– Det finns en relativt stor fara för utbrott i de här områdena, säger han.

Per Kudo
Publicerad
Annons

SvD har bearbetat en ny och unik databas om vaccinationstäckningen i Sverige. Underlaget kommer från Folkhälsomyndigheten, som samlat in data om vaccinationsgraden på detaljnivå i Sverige.

Siffrorna visar att bara var fjärde vuxen var fullvaccinerad i flera bostadsområden i Sverige när datan samlades in den 27 augusti. På två platser, i nordöstra Rinkeby i Stockholm och på Rosengård Centrum i Malmö, var färre än hälften av de som är 65 år och äldre fullvaccinerade.

Laddar…