Uppgifter: Palmegruppen lockade vittne med pengar

Christer Pettersson möter pressen på väg hem efter att ha blivit frikänd för mordet på Olof Palme. 
Christer Pettersson möter pressen på väg hem efter att ha blivit frikänd för mordet på Olof Palme.  Foto: Ingvar Svensson

Poliser från Palmegruppen lockade en missbrukare med en belöning på 50 miljoner kronor för att få honom att komma med uppgifter som skulle få Christer Pettersson dömd för mordet på Olof Palme, avslöjar SVT:s Uppdrag granskning.

TT
Uppdaterad
Publicerad
Annons

I en reportageserie med start på onsdagen gör Uppdrag granskning flera avslöjanden om Christer Pettersson och Palmeutredningen.

Redaktionen har fått tillgång till ett bandat förhör av ett vittne, missbrukaren Ulf. På bandet säger polisen som leder förhöret: ”Om han blir dömd då va, då kan du köpa dina hästar sedan” och hänvisar sedan till de 50 miljoner kronor ”som ligger i potten”.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons