Outforskad covid-19-effekt på mens oroar
Covid-19 kan rubba mycket i kroppen. För vissa kvinnor påverkas menscykeln, enligt en kinesisk studie. ”Mest slående är att de som är svårast sjuka rapporterar att de får längre mellan mens”, säger professor Inger Sundström Poromaa.
I sociala medier är vittnesmålen om störningar i menscykeln efter en covid-19-infektion många. Kvinnor skriver om helt nya mönster: mellanblödningar, försenade ägglossningar, längre cykler, mer värk.
En av dem är 32-åriga Saga Björklund Jönsson. Strax efter nyår insjuknade hon i covid-19 och blev sängliggande i två veckor, bland annat med bröstsmärtor och en oerhörd trötthet. Men när infektionen klingade av så kvarstod både tröttheten och det onda i bröstet, framför allt när hon koncentrerade sig mycket, som under Zoom-mötena med jobbet.